Nustatytos Vilniaus mieste įvykusio elektros energijos tiekimo sutrikimo priežastys

Data

2017 07 24

Įvertinimas
0
Pixabay.com nuotr.
Pixabay.com nuotr.

Valstybinės energetikos inspekcijos prie Energetikos ministerijos (VEI) viršininko įsakymu sudaryta komisija ištyrė birželio 15 d. Vilniaus mieste ir rajone įvykusį elektros energijos tiekimo sutrikimą bei nustatė jo priežastis.

Sutrikimo tyrimo komisija, sudaryta iš VEI, AB „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO),  LITGRID, AB, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos atstovų, ištyrė, kad birželio 15 d. apie 15 val. 47 min. trumpalaikį įtampos krytį Vilniaus mieste ir rajone lėmė į „Litgrid“, AB, aukštos įtampos (110 kV) oro liniją, jungiančią Trečiąją Vilniaus termofikacinę elektrinę ir Vievį (TEC-3-Vievis), trenkęs žaibas.

Dėl žaibo iškrovos poveikio sumažėjo įtampa ir išsijungė dalis ESO elektros skirstymo tinklo įrenginių ir kai kurių  elektros energijos vartotojų įrenginiai bei elektros prietaisai. Komisija išsiaiškino, kad į oro liniją TEC-3-Vievis trenkus žaibui, tinkamai suveikė „Litgrid“, AB, apsaugos, todėl mažiau nei po dviejų sekundžių buvo atkurta normali elektros perdavimo tinklo veikla – elektros energijos tiekimo sutrikimas buvo trumpalaikis, o išsijungę elektros įrenginiai ir prietaisai pradėjo veikti įsijungę automatiškai.

Nors elektros energijos atkūrimas Vilniaus mieste ir rajone buvo sklandus, tačiau trumpalaikis įtampos krytis atskleidė problemas kai kuriuose elektros energijos vartotojų ir skirstomojo tinklo operatoriaus ESO įrenginiuose. Komisija išsamiai ištyrė priežastis ir išsiaiškino aplinkybes, dėl kurių daugiau nei pusei valandos nutrūko elektros tiekimas didžiajai daliai Lietuvos Respublikos Seimo rūmų.

Nustatyta, kad ilgiau nei 30 minučių trukusį elektros energijos tiekimo nutrūkimą lėmė ankstesnis ESO elektros įrenginio gedimas, kuris nebuvo laiku nustatytas ir pašalintas. ESO Elektros tinklo Dispečerinio valdymo departamento specialistai, gavę informaciją apie nutrūkusį elektros energijos tiekimą Lietuvos Respublikos Seimo rūmuose, operatyviai sureagavo ir tinkamai atliko savo darbą atkurdami elektros energijos tiekimą. Atsižvelgdama į nustatytas elektros įrenginių atsijungimo priežastis ir aplinkybes bei vertindama įvairias rizikas, komisija pasiūlė ESO ir Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijai prevencines priemones, kurias įgyvendinus elektros tiekimo patikimumas Lietuvos Respublikos Seimo rūmams padidės.