Patarimai, kaip elgtis sutrikus elektros energijos tiekimui ir kaip saugiai naudotis elektros prietaisais

Data

2017 07 31

Įvertinimas
0
Pixabay.com nuotr.
Pixabay.com nuotr.

Valstybinė energetikos inspekcija prie Energetikos ministerijos primena pagrindinius reikalavimus, kaip elgtis sutrikus elektros energijos tiekimui ir kaip saugiai naudoti elektros įrenginius ir prietaisus, jog būtų išvengta skaudžių nelaimių.

Tuo atveju, jei namuose dingo elektra

  • Atkreipkite dėmesį, jei aplinkui esančiuose namuose yra elektra, tuomet tikėtina, kad elektra dingo dėl leistinosios naudoti galios viršijimo ar dėl gedimo, įvykusio namo vidaus elektros tinkle.

Jūsų veiksmai: patikrinkite, ar neišsijungę Jūsų buto automatiniai elektros energijos jungikliai, – įjungus juos, elektra turėtų atsirasti. Jei įjungus jungiklį jis nedelsiant išsijungia, tuomet kreipkitės į kvalifikuotą elektriką. Tuo atveju, jeigu jungiklis neišsijungęs, bet elektros nėra, reikėtų kreiptis į namo vidaus elektros tinklą eksploatuojančią bendrovę.

  • Jei elektra dingo ne dėl gedimo pastato vidaus tinkle ir ne dėl planinių elektros tinklo remonto darbų, tuomet tikėtina, kad gedimas yra išoriniame tinkle – elektra dingsta keliuose namuose ar visame rajone.

Jūsų veiksmai: kuomet elektros energijos tiekimas nutrūksta dėl gedimų išoriniame – skirstomajame tinkle, elektros energijos vartotojas, pateikęs savo kontaktinius duomenis AB „Energijos skirstymo operatoriui“ (ESO), per 10–15 minučių gauna informacinį pranešimą apie elektros tiekimo sutrikimus trumpąja žinute (SMS) ar elektroniniu paštu. Tokiame pranešime nurodoma, kiek truks gedimo šalinimas ir kada tikėtis elektros energijos tiekimo atkūrimo. Jei tokios žinutės negavote ir įsitikinote, kad gedimas yra ne vidaus, o išoriniame tinkle, rekomenduojame pasitikrinti, ar apie elektros energijos tiekimo sutrikimą žino ESO. Jei turite mobilų internetą, pasitikrinti galite internetinėje svetainėje www.eso.lt patalpintame planinių ir neplaninių atjungimų interaktyviame žemėlapyje, kuriame realiu laiku skelbiama informacija apie elektros skirstymo tinklo darbą. Neturint galimybės pasitikrinti ar nesuradus ieškomos informacijos apie elektros energijos tiekimo sutrikimą, apie tai reikia pranešti ESO trumpuoju klientų aptarnavimo telefonu 1802 arba mob. +370 611  21 802.

Primename, kad pranešimus apie elektros atjungimus dėl planinių elektros tinklo priežiūros remonto darbų galite užsisakyti savitarnos svetainėje „Mano elektra“ (www.manoelektra.lt), trumpuoju klientų aptarnavimo numeriu 1802 arba mob. 370 611  21 802.

Tuo atveju, jeigu pastebėjote įtampos svyravimo požymių – pradeda mirksėti lemputės:

Jei apšvietimo prietaisų lemputės be jokios priežasties pradeda šviesti neįprastai ryškiai, vėliau prigęsta ir vėl pradeda šviesti ryškiai arba vos šviečia, t. y. mirga, nedelsdami išjunkite iš elektros tinklo visus elektros prietaisus ir apšvietimą bei kreipkitės į namo vidaus elektros tinklą eksploatuojančią bendrovę arba kvalifikuotą elektriką.

Pagrindiniai reikalavimai, kaip saugiai naudoti elektros įrenginiais ir prietaisais:

  1. Elektros įrenginiai turi būti įrengiami, prižiūrimi ir eksploatuojami laikantis elektros įrenginių įrengimo, eksploatavimo bei gamintojo instrukcijose nurodytų reikalavimų. Jeigu neturite reikiamos kvalifikacijos, nesiimkite taisyti elektros įrenginių ar prietaisų, tiesti elektros kabelių ir laidų. Visus elektros instaliacijos darbus turėtų atlikti tik specializuotų įmonių atstovai ar elektrotechnikos srities darbuotojai, turintys teisę atlikti šiuos darbus ir gerai išmanantys elektros saugos reikalavimus.
  2. Draudžiama be priežiūros palikti į elektros tinklą įjungtus elektrinius prietaisus, jei to nereikia pagal darbo technologiją; naudotis buitiniais prietaisais – elektrinėmis viryklėmis, virduliais ir pan., šiam tikslui nepritaikytose vietose, jei sugedęs įjungimo ir išjungimo jungiklis ar pažeistas prietaiso maitinimo laidas arba kitos prietaiso dalys.
  3. Naujai įsigytus elektros prietaisus  – elektrines virykles, indaploves, skalbykles, vandens šildytuvus ir kt., prijungti prie elektros tinklo turėtų tik specialistai. Prieš jungiant elektros prietaisus į elektros tinklą, reikia nuodugniai susipažinti su elektros prietaisų naudojimosi instrukcijomis ir laikytis jose nurodytų reikalavimų. Neleisti naudotis elektros prietaisais mažiems vaikams be suaugusių priežiūros.
  4. Saugokite, kad elektros laidai, kištukiniai lizdai, kištukai ir patys elektros prietaisai nesudrėktų.
  5. Jeigu nutrūko elektros prietaiso laidai ar buvo pažeista jų izoliacija, draudžiama juos naudoti, jei pažeista laidų vieta yra apvyniojama tik izoliacine juostele, – pažeidimo vietoje gali būti patekę dulkių ar vandens, kas sukeltų rimtą pavojų. Taisyti sugedusius elektros įrenginius ir prietaisus, įvertinti, ar elektros įrenginys tinkamas ir jį saugu naudoti, turėtų tik specialistai – elektrikai.

Kai kuriuos darbus, susijusius su elektros įrenginiais, galite atlikti ir patys – pakeisti elektros lemputę ar įsukamą saugiklį. Tačiau nepamirškite svarbiausio reikalavimo – atliekant darbus, susijusius su elektra, būtina elgtis atsargiai – prieš tai būtina išjungti įtampą ir patikrinti, ar tikrai nėra įtampos elektros įrenginyje ar prietaise.